State Champions Named at Homeschool Swim Meet

Feb 21, 2014

NCHEAC held its third annual state swim championships in Winston-Salem on February 8. A number of individual and relay records were broken. There were a total of five teams and ten unaffiliated swimmers. The meet was approved by NC Swim as an observed meet. Times for swimmers with a US Swim registration number were reported to US Swimming and listed on their official list.

Girls - Team Scores

State Champions: Trailblazer Swim Team from Asheville, 134 points--pictured

State Runners Up: Forsyth Home Educators, 18 points

Boys - Team Scores

State Champions: Forsyth Home Educators, 78 points--pictured (L-R) Ty Hutchins, Ben Slate, Coach Ben Parsonage, Zach Waters, Anthony Cantanio (Jacob Hutchins & Eric Compton were not pictured.)

State Runners Up: Clinton Homeschool Barracudas, 58 points

Third Place: Trailblazer Swim Team from Asheville, 38 points

Individual Event State Champions:

Boys 200 Yard Medley Relay: Clinton Homeschool Barracudas--pictured (L-R) Joel Bradshaw, Eli Bradley, Joseph Johnson and Joel Joseph.

Girls 200 Yard Medley Relay: Trailblazer Swim Team

Girls 200 Yard Freestyle: Krysia Goodwin, not attached to a team

Boys 200 Yard Freestyle: Drake Moretz, Trailblazer Swim Team

Girls 200 Yard IM: Cape Murch-Elliot, not attached to a team

Boys 200 Yard IM: Ben Slate, Forsyth Home Educators

Girls 50 Yard Freestyle: Ariel Wallace, Trailblazer Swim Team

Boys 50 Yard Freestyle: Moses Alley, Trailblazer Swim Team

Girls 100 Yard Butterfly: Ashleigh Lechner Trailblazer Swim Team

Boys 100 Yard Butterfly: Zachary Key, not attached to a team

Girls 100 Yard Freestyle: Ariel Wallace, Trailblazers Swim Team

Boys 100 Yard Freestyle: Zachary Key, not attached to a team

Girls 500 Yard Freestyle: Caroline Veater, Trailblazer Swim Team

Boys 500 Yard Freestyle: Michael Williams, Trailblazer Swim Team

Girls 200 Yard Freestyle Relay: Trailblazer Swim Team

Boys 200 Yard Freestyle Relay: Clinton Homeschool Barracudas

Girls 100 Yard Backstroke: Indya Moretz, Trailblazer Swim Team

Boys 100 Yard Backstroke: Michael Williams, Trailblazer Swim Team

Girls 100 Yard Breaststroke: Cape Murch-Elliot, not attached to a team

Boys 100 Yard Breaststroke: Ben Slate, Forsyth Home Educators

Girls 400 Yard Freestyle Relay: Trailblazer Swim Team

Boys 400 Yard Freestyle Relay: Forsyth Home Educators

 

Individual records were broken by:

Krysia Goodwin                     Girls 200 Free             2:10.00

Cape Murch Elliot                  Girls 200 IM                2:16.09

Zachary Key                          Boys 100 Fly             0:53.31

Ariel Wallace (Asheville)         Girls 50 Free              0:26.90

Ariel Wallace (Asheville)         Girls 100 Free            0:57.43

Cape Murch Elliot                  Girls 100 Breast         1:09.70

Forsyth Home Educators     Boys 400 Free Relay   3:54.60
Anthony Cantanio, Ty Hutchens , Ben Slate, Zachary Waters

 

 

NCHEAC Swim Meet Results

Event 1           Girls 200 Yard Medley Relay                                                                                     

Team                                     Relay                           Finals Time

1 . TST‑NC                              A                                 2:05.87

        1) Moretz, Indya 16        2) Lechner, Ashleigh 14

        3) Wallace, Ariel 18        4) Adcock, Alyssa 18

 

Event 2           Boys 200 Yard Medley Relay                      

        Team                             Relay                           Finals Time

1. CHB                                    A                                 1:59.99

        1) Johnson, Joseph 17     2) Linton, Alec 17

        3) Bradshaw, Joel 17      4) Bradley, Eli 14

2. FHE‑NC                             A                                 2:00.22

        1) Waters, Zachary         2) Slate, Ben

        3) Compton, Eric            4) Hutchins, Jacob

TST‑NC                                  A                                 X1:51.67

        1) Loew, Harrison 15      2) Williams, Michael 17

        3) Moretz, Drake 14        4) Alley, Moses 13

 

Event 3           Girls 200 Yard Freestyle                 

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Goodwin, Krysia P  17  UNAT                         2:09.97

    2  Haire, Leah             17  TST‑NC                      2:45.42

    3  Cockerham, Haley         FHE‑NC                     2:57.07

 

Event 4           Boys 200 Yard Freestyle                  

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Moretz, Drake          14  TST‑NC                       2:01.74

    2  Linton, Alec             17  CHB                            2:19.83

    3  Johnson, Adam        15  CHB                            2:24.64

    4  Hutchins, Jacob             FHE‑NC                      2:32.23

 

Event 5           Girls 200 Yard IM                                       

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Murch‑Elliot, Cape C 16                     UNAT    2:16.94

    2  Moretz, Indya          16  TST‑NC                      2:33.19

    3  Wallace, Rachel       17  TST‑NC                     2:53.57

 

Event 6           Boys 200 Yard IM                                        

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Slate, Ben                        FHE‑NC                     2:09.52

    2  Schwandt, Jerod               UNAT                         2:10.62

    3  Keating, Joel                    UNAT                         2:20.23

    4  Cantanio, Anthony         FHE‑NC                     2:35.01

    5  Walker, Jalon                  UNAT                         2:45.88

 

Event 7           Girls 50 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Wallace, Ariel          18  TST‑NC                      26.09

    2  Adcock, Alyssa       18  TST‑NC                      28.18

    3  Veater, Caroline       14  TST‑NC                      30.18

    4  Edwards, Hannah    18  TST‑NC                      31.98

    5  White, Lauren          17  TST‑NC                      32.89

    6  Lenz, Faith                    UNAT                         34.15

    7  Cockerham, Katlynn       FHE‑NC                     34.87

 

 

Event 8           Boys 50 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Alley, Moses            13  TST‑NC                        24.27

    2  Johnson, Joseph       17  CHB                            24.69

    3  Bradshaw, Joel         17  CHB                            25.09

    4  Hutchins, Ty                  FHE‑NC                       25.54

    5  Waters, Zachary            FHE‑NC                       25.64

    6  Bradley, Eli              14  CHB                            25.71

    7  Lenz, Samuel                UNAT                          26.28

    8  Soltani, Mohsen             UNAT                         29.84

    9  Johnson, Adam        15  CHB                           30.30

  10  Walker, Justin                UNAT                         32.39

 

Event 9           Girls 100 Yard Butterfly

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Lechner, Ashleigh    14  TST‑NC                      1:03.81

    2  Slate, Addie                  FHE‑NC                     1:10.94

 

Event 10         Boys 100 Yard Butterfly

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Key, Zachary                  UNAT                         53.31

    2  Moretz, Drake          14   TST‑NC                      56.97

    3  Basden, Will                   UNAT                         57.27

    4  Compton, Eric                 FHE‑NC                 1:18.39

    5  Walker, Justin                 UNAT                     1:29.36

 

Event 11         Girls 100 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Wallace, Ariel          18 TST‑NC                     57.43

    2  Goodwin, Krysia P   17  UNAT                       59.10

    3  Aiello, Claudia         16  TST‑NC                  1:07.47

    4  White, Lauren          17  TST‑NC                  1:28.16

 

Event 12         Boys 100 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Key, Zachary                  UNAT                         51.12

    2  Alley, Moses            13   TST‑NC                      54.45

    3  Waters, Zachary              FHE‑NC                     56.80

    4  Hutchins, Ty                   FHE‑NC                      57.23

    5  Bradshaw, Joel         17  CHB                            59.09

    6  Bradley, Eli              14  CHB                        1:00.21

    7  Lenz, Samuel                  UNAT                     1:00.64

    8  Soltani, Mohsen              UNAT                     1:03.76

    9  Walker, Jalon                  UNAT                     1:04.48

  10  Gilley, Jacob                   UNAT                     1:05.11

 

Event 13         Girls 500 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Veater, Caroline       14  TST‑NC                      6:30.75

    2  Cockerham, Haley          FHE‑NC                     7:54.25

 

Event 14         Boys 500 Yard Freestyle

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Williams, Michael    17    TST‑NC                      5:08.18

    2  Schwandt, Jerod             UNAT                         5:08.71

    3  Gilley, Jacob                   UNAT                         7:08.11

    4  Compton, Eric                 FHE‑NC                     7:17.98

 

Event 15         Girls 200 Yard Freestyle Relay

                                                                                      

        Team                             Relay                           Finals Time

1. TST‑NC                              A                                 1:56.93

        1) Lechner, Ashleigh 14 2) Aiello, Claudia 16

        3) Edwards, Hannah 18  4) Wallace, Ariel 18

FHE‑NC                                 A                                 X2:07.03

 

 

Event 16         Boys 200 Yard Freestyle Relay

                                                                                      

        Team                             Relay                           Finals Time

1. CHB                                    A                                 1:45.48

        1) Johnson, Joseph 17     2) Johnson, Adam 15

        3) Linton, Alec 17           4) Bradshaw, Joel 17

2. FHE‑NC                             A                                 1:54.25

        1) Hutchins, Ty               2) Hutchins, Jacob

        3) Cantanio, Anthony     4) Compton, Eric

TST‑NC                                  A                             X1:41.66

        1) Moretz, Drake 14       2) Loew, Harrison 15

        3) Alley, Moses 13          4) Williams, Michael 17

UNAT                                     A                             X1:46.18

 

Event 17         Girls 100 Yard Backstroke

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Moretz, Indya          16  TST‑NC                  1:09.14

    2  Wallace, Rachel       17  TST‑NC                  1:16.72

    3  Edwards, Hannah     18  TST‑NC                  1:18.18

    4  Adcock, Alyssa        18  TST‑NC                  1:18.21

    5  Lenz, Faith                    UNAT                     1:29.62

        Cockerham, Katlynn       FHE‑NC                 DQ

 

Event 18         Boys 100 Yard Backstroke

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Williams, Michael    17  TST‑NC                      58.31

    2  Basden, Will                  UNAT                         59.75

    3  Johnson, Joseph       17  CHB                        1:11.17

    4  Cantanio, Anthony         FHE‑NC                 1:13.05

 

Event 19         Girls 100 Yard Breaststroke

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Murch‑Elliot, Cape C 16                     UNAT     1:09.68

    2  Lechner, Ashleigh    14  TST‑NC                      1:16.62

    3  Slate, Addie                  FHE‑NC                     1:20.95

    4  Aiello, Claudia         16  TST‑NC                      1:28.06

    5  Haire, Leah              17  TST‑NC                      1:32.52

 

Event 20         Boys 100 Yard Breaststroke

                                                                                      

        Name                      Age    School                        Finals Time

    1  Slate, Ben                        FHE‑NC                     1:02.74

    2  Keating, Joel                    UNAT                         1:10.28

    3  Linton, Alec             17     CHB                           1:16.39

    4  Hutchins, Jacob                FHE‑NC                     1:24.91

 

Event 21         Girls 400 Yard Freestyle Relay

                                                                                      

        Team                             Relay                           Finals Time

1. TST‑NC                              A                                 5:15.88

        1) Veater, Caroline 14    2) Haire, Leah 17

        3) White, Lauren 17        4) Wallace, Rachel 17

 

Event 22         Boys 400 Yard Freestyle Relay

                                                                                      

        Team                             Relay                           Finals Time

1. FHE‑NC                             A                                 3:54.58

        1) Hutchins, Ty               2) Waters, Zachary

        3) Cantanio, Anthony     4) Slate, Ben

UNAT                                     A              X4:03.80